Reklam

Ortak sınav belli oldu

Ortak sınav belli oldu. Öğretmenlere, merkezi ortak sınavda görev alıp almadığına bakılmaksızın sınavlar nedeniyle tatil edilen günlerde de o günün ek ders ücreti verilecek.
Öğretmenlere, merkezi ortak sınavda görev alıp almadığına bakılmaksızın sınavlar nedeniyle tatil edilen günlerde de o günün ek ders ücreti verilecek.

Temel eğitimden ortaöğretime geçiş sistemine ilişkin Bakanlıkça hazırlanan soru ve cevaplarda, öğrencilere, sınavda görev alacak öğretmenlere ve sınavın uygulama biçimine yönelik çeşitli konular yer aldı.

Bu bilgilere göre, sınav evraklarının yer aldığı sandıklar il ve ilçe milli eğitim müdürünün görevlendirdiği kişilerce yetkililere teslim edilecek. Sınav evrakı, il ve ilçe merkezlerinde İçişleri Bakanlığının koordinasyonuyla belirlenecek ''güvenli odalarda'' saklanacak. Sınav evrakının taşınması, ulaştırması ve teslimi, yine kolluk güçlerinin yardımıyla gerçekleştirilecek.

İl-ilçe milli eğitim müdürlükleri sınav evraklarının dağıtımı için kullanılacak araçları temin edecek, ellerinde mevcut araçlar yetersiz kalırsa il özel idarelerinden araç tahsisi konusunda yardım isteyecek. Yine de araçların yetersiz kalması durumunda hizmet alımı yapılacak.

Sınav güvenliğinin sağlanmasında görevlendirilen emniyet personeline ücret ödenecek, bu da il milli eğitim müdürlüklerince tarafından yapılacak.

İlçelerde ve okullarda sınav komisyonları oluşturulacak. Öğretmenlerin sınavda görevlendirmesi il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince yapılacak. Sınavlarda görev alacak öğretmenlere, yolluk yevmiye ödemesi yapılmaya devam edilecek.

OKULLAR BİRLEŞTİRİLEBİLECEK

Öğrenciler, sınavda, Talim ve Terbiye Kurulunun belirlediği müfredata göre sınava kadar işlenen konulardan sorumlu olacak.

Merkezi ortak sınavlara, hastanede ya da evde bakım gören öğrenciler bulundukları yerlerde girebilecek. Bu öğrencilerin sınavına, 2 sınav görevlisi eşlik edecek.

Sınav esnasında öğrenciler dışarı çıkamayacak. Ancak gün içinde gerçekleşecek oturumlar sırasında öğrenciler dışarı çıkabilecek.

Hava durumunun müsait olmaması gibi beklenmeyen durumlarda, sınav takviminde yer alan mazeret sınavı oluşacak mağduriyetlerin önüne geçecek. Doğal felaket gibi durumlarda öğrenciler mazeret sınavına girecek. Böylece öğrenciler herhangi bir hak mağduriyeti yaşamayacak.

Bakanlıkça, merkezi ortak sınavlara girebilecek öğrencisi bulunan tüm okullarda bu sınav uygulanacak. Ancak öğrenci sayısı 20’nin altında olan okullar, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine öğrenci sayılarını bildirecek. Bu müdürlükler gerek duyulması halinde, bu okulları birleştirerek bir sınav merkezi haline getirilebilecek.

Merkezi ortak sınavlara girmek isteyen açık ortaokul öğrencileri, illerde oluşturulacak başvuru merkezlerine başvurmak suretiyle sınavlara girebilecek. Kaynaştırma öğrencileri de bu merkezi ortak sınavlara girecek.

BİRİNCİ OLAN ÖĞRENCİLER AÇIKLANMAYACAK

Öğrencilerin sınav sonuçları MEB'in e-okul sistemine işlenecek. Ancak sınav sonuç analizi yapılmak suretiyle il ve ilçe sıralaması yapılmayacak. Sınavlara ilişkin sonuç analizleri yayınlanmayacak. Dolayısıyla birinci olan iller ve öğrenciler açıklanmayacak.

Sınavda branş öğretmeninin, aynı dersin sınavında görevlendirilmemesi esası uygulanacak. Bu kriter göz önünde bulundurulmak suretiyle öğretmen ve öğrencinin taşınamayacağı okullarda, öğretmenler kendi okullarında görevlendirilebilecek.

İLKOKUL ÖĞRETMENİ ORTAOKULDA GÖREVLENDİRİLEBİLECEK

Öğretmenlere, sınavda görev alıp almadığına bakılmaksızın sınavlar nedeniyle tatil edilen günlerde de o günün ek ders ücreti verilecek. Özel okul öğretmenleri sınavlarda görevlendirilmeyecek. Yeterli sayıda asil öğretmen olmayan okullarda ücretli öğretmenler görevlendirilebilecek.

 Öğretmen görevlendirmeleri oturuma göre değil sınav gününe göre yapılacağı için o günde görevlendirilen bir öğretmen üç oturumda da görevli olacak. İlkokul öğretmeni ortaokulda görevlendirilebilecek.

TC VATANDAŞI MİSAFİR ÖĞRENCİLER DE GİRECEK

Konservatuar, müzik ve bale ortaokullarında da diğer okullardaki aynı müfredat uygulandığı için bu okul öğrencileri de aynı sınav uygulamasına tabi tutulacak.

Özel okullarda yapılacak sınavlar için kurulacak sınav komisyonlarının başkanı il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerince görevlendirilen bir personel olacak. Ancak o özel okulun müdürü de sınav komisyonunda yer alacak.

Sınav esnasında rahatsızlanan ve sınava devam edemeyen öğrenci mazeret sınavına girebilecek. Mazeret sınavına giremeyen öğrenciler sınava katılmamış olarak değerlendirilecek.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmiş misafir öğrenciler sınava girecek. Ancak geçici vatandaşlık verilmiş misafir öğrenciler sınava alınmayacak.
Eklenme Tarihi: 11 Kasım 2013 Pazartesi 14:48 TSİ
Okunma Sayısı: 2040
Yorum Yaz
Ad Soyad
Yorumunuz
Yorumlar
Bu haber hakkında henüz yorum yapılmamış.
Diğer Haberler
© Copyright 2013 Gündem Karadeniz Haber
Rss